Sprievodca nákupom notebooku MSI

SPRIEVODCA NÁKUPOM NOTEBOOKU MSI
Na čo sa Zamerať pri výbere notebooku od MSI?

Výber notebooku nemusí byť jednoduchou záležitosťou, najmä ak nepatríte medzi technicky zdatných používateľov. Špecifikácie produktov môžu v takomto prípade byť pre vás len nič nehovoriacou zmesou označení. Aj keď sa MSI špecializuje na herné stroje, v ich portfóliu nájdete aj notebooky pre tvorcov obsahu, grafikov či manažérov a študentov. Náš sprievodca vám poradí, na čo sa máte zamerať, aby ste si vybrali notebook, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám.

Sprievodca nákupom notebooku MSI
Sprievodca nákupom notebooku MSI

1. PRVÝ KROK: Určite si rozpočet a účel použitia

Čo chcete na notebooku robiť a akú cenu ste zaň ochotný zaplatiť sú dva hlavné faktory, ktoré ovplyvnia váš výber. Zároveň však musia ísť spolu ruka v ruke. Stroj na hranie AAA hier do 500 € asi nebude úplne reálny cieľ. Na druhej strane je dobré sa zamyslieť, či je nutné aby ste pre vašu ratolesť na online štúdium kupovali mobilnú pracovnú stanicu za 1500 €. Štandardne do 800 € kúpite základné notebooky MSI s integrovanou grafickou kartou na procesore, ale moderným a tenkým dizajnom. Výkon bude úplne postačujúci na spustenie kancelárskych programov a prehliadanie internetu.

Zvýšením rozpočtu na 1200 € získate prístup k väčšine pokročilých funkcií – či už ide o hliníkové šasi, moderné procesory, dedikované grafiky, kvalitné displeje alebo celodennú výdrž batérie. Rovnako už v tejto cenovej kategórii nájdete aj herné laptopy zo série Leopard či Thin. Hlavným obmedzením v tejto cenovej kategórii je, že si budete musieť určiť priority, ktorá funkcia je pre vás najdôležitejšia. Vzhľadom na cenu sú toto totiž zariadenia kompromisov a nie vždy sa vám podarí získať zároveň 4K displej, dedikovanú grafiku či 1TB SSD disk. Napriek tomu, pre väčšinu užívateľov je takýto notebook úplne dostačujúci.

Pri notebookoch nad 1500 € už máte vo výbere väčšiu slobodu a môžete sa zamerať ako na výkon, tak aj na dizajn. Pri kúpe drahých zariadení hrá rolu často aj životnosť notebooku. Pri použití kvalitných materiálov je zrejmé, že zariadenie aj vydrží oveľa viac. Pri rýchlosti inovácií je však na mieste otázka, či váš notebook napriek perfektnému technickému stavu nebude po troch rokoch morálne zastaralý a bude stíhať novým aplikáciám a hrám. Preto je dobré sa zamyslieť nad možnosťami upgradu hardvéru vybraného zariadenia (rozšírenie operačnej pamäte, výmena disku a pod.).

Sprievodca nákupom notebooku MSI

2. PREVEDENIE: Štandardný notebook, ultrabook alebo zariadenia 2v1

Okrem štandardných notebookov sú čoraz populárnejšie aj konvertibilné zariadenia s pántami otočnými o 360°, ktoré ponúkajú variabilitu využitia alebo laptopy s odpojiteľnou klávesnicou, ktoré môžete v prípade potreby používať ako tablet. Tieto sa dodávajú s dotykovou obrazovkou a súčasťou je tiež pri určitých modeloch dotykové pero (stylus). Prirodzene, kvôli komplikovanejšej konštrukcií sú tieto zariadenia o niečo drahšie a treba si dať pozor na kvalitu spracovania, keďže pánty sú namáhané viac než v prípade štandardného notebooku. Pri ich kúpe treba brať do úvahy, či túto funkciu využijete a ak áno, siahnuť radšej po kvalitnejších a drahších zariadeniach. MSI má vo svojom portfóliu aktuálne konvertibilný Summit E16 a E13 Flip. Taktiež sa stretnete pri prevedení s pojmom ultrabook. Tento výraz sa používa pre mimoriadne ľahké a tenké notebooky, dnes už však môžeme za ultrabooky považovať väčšinu zariadení.

Sprievodca nákupom notebooku MSI

3. PROCESOR: Mozog vášho notebooku

Lepší procesor spracuje viac údajov väčšou rýchlosťou. Výkon procesora závisí najmä od počtu jadier či frekvencie, ale ani tieto aspekty nemusia byť vždy adekvátnym ukazovateľom. Na našom eshope preto pri procesoroch nájdete uvedené aj jeho hodnotenie – benchmark. Na bežnú kancelársku prácu a domáce použitie vám postačia aj procesory nižšej rady, napr Intel Core i3. Tie najlepšie pracovné stanice na veľké dátové výpočty či vysokovýkonné herné stroje bežia na Intel Core i9 či AMD Ryzen 9.

A potom je tu otázka výrobcu - AMD či Intel? Vášnivé diskusie okolo tejto témy sa na internete vedú stále. Popularita AMD procesorov za posledné roky enormne vzrástla, najmä vďaka tomu, že v benchmark hodnoteniach začali porážať Intel. Tiež pri výkonovo podobných procesoroch ste pri AMD zaplatili často o desiatky € menej, a to sa dorazilo i na výslednej cene notebookov. MSI si tento trend uvedomilo a modelové rady herných notebookov Alpha a Bravo sú založené na AMD. Vždy je to však, najmä, otázka vašej preferencie a, samozrejme, celkovej konfigurácie notebooku.

Sprievodca nákupom notebooku MSI

4. DISPLEJ: Na ten sa poriadne pozrite

Displeje notebookov sú kapitolou samou o sebe. Prvá dôležitá vec, ktorá napokon určuje aj veľkosť notebooku, je uhlopriečka displeja. Najpoužívanejším rozmerom je 15,6 palcov (39,62 cm). Je to veľkosť dostatočná na prácu, pozeranie videí, ale i hranie hier a zároveň pohodlná na prenášanie. Ak vám však ide najmä o mobilitu, určite sa poobzerajte aj po zariadeniach s menšou obrazovkou. V ponuke MSI nájdete najmenšie obrazovky s veľkosťou 14 palcov, ktoré pri zachovaní kompaktnosti a nízkej hmotnosti ponúkajú adekvátnu zobrazovaciu plochu na väčšinu činností. Naopak, 17,3-palcové obrazovky ponúkajú plnohodnotný zážitok z hrania i práce, ale väčšinou na úkor jednoduchej prenosnosti.

Ďalší aspekt, ktorý by ste si pri obrazovkách mali všímať je rozlíšenie. Ovplyvňuje ostrosť detailov obrazu. Full HD je dnes už štandard, pod ktorý by ste ísť nemali a každé rozlíšenie navyše vám poskytne jemnejšie a ostrejšie detaily. Najmä pri väčších obrazovkách (napr. 17,3) bude už menšie rozlíšenie citeľné. V ponuke nájdete aj notebooky s perfektnými obrazovkami s rozlíšením 4K, ktorý ocenia isto aj grafici či tvorcovia obsahu.

Drvivá väčšina obrazoviek má taktiež antireflexnú matnú vrstvu a technológiu IPS, čo zabezpečuje kvalitnejší obraz a lepšie pozorovacie uhly, väčšia svietivosť zas zabezpečí vyšší jas. 

Ak sa venujete spracovaniu videa, či tvorbe grafiky, dôležité sú potom pre Vás aj parametre ako sRGB či DCI-P3, ktoré označujú vernosť zobrazenia farieb. Pokiaľ kupujete herný notebook, všímať by ste si mali aj rýchlosť odozvy (čím menšia, tým menej trhaný obraz) a frekvenciu (čím vyššia, tým plynulejší obraz). Každopádne, ak kupujte laptop na grafiku či hry, je dobré sa zamyslieť aj nad kúpou externého monitora. Moderné displeje oplývajú aj rôznymi technológiami, ako napríklad redukciou škodlivého modrého svetla, zníženie blikania a podobne.

Pri displejoch tiež zvážte, či chcete laptop s dotykovým displejom. Pri mnohých úlohách vám môže dotyk značne uľahčiť prácu a nutnosťou je pri zariadeniach 2v1. 

Sprievodca nákupom notebooku MSI

5. OPERAČNÁ PAMÄŤ: RAM nie je nikdy dosť! Alebo?

Operačná pamäť alebo RAM označuje vyhradený hardvér na dočasné ukladanie dát a prístup k informáciám. Všetky úlohy bežiace na notebooku sa tak ukladajú v aktuálnom čase na RAM a po ukončení úlohy sa stratia (na rozdiel od úložiska, kde sa dáta ukladajú, kým ich nezmaže používateľ). Zjednodušene platí, že čím viac RAM pamäte, tým viac úloh, dát a informácií môže počítač v danom okamihu spracovať. Koľko teda potrebujete RAM, aby notebook bežal optimálne a svižne? Štandardom pri notebookoch strednej triedy v roku 2021 je 8 GB. Táto veľkosť by mala zabezpečiť pohodlné používanie laptopu na bežné činnosti. Samozrejme, ak využívate náročnejšie programy alebo hráte nové hry, treba siahnuť po RAM 16 GB a viac.

Dôležitým parametrom je aj rýchlosť pamäte reprezentovaná frekvenciou a dátovou priepustnosťou. Spravidla už dnes, aj pri základných notebookoch, nájdete pamäť s priepustnosťou DDR4 a minimálnou frekvenciou 2400 MHz. Pamäť sa dá v prípade potreby aj rozšíriť. Tu ale musíte braž to úvahy to, či má váš notebook voľné sloty pre pridanie ďalších RAM kariet. 

Sprievodca nákupom notebooku MSI

6. GRAFICKÁ KARTA: Dedikovaná verzus integrovaná

Pri grafických kartách by ste si mali všímať najmä to, či je integrovaná (zdieľaná s procesorom) alebo dedikovaná – nezdieľaná. Procesory novších generácií už majú pomerne výkonné zdieľané grafické karty, ktoré zabezpečia plynulý chod väčšiny bežných programov a úloh. Naopak, nutnosťou je vyhradená resp. dedikovaná grafická karta pri herných notebookoch, alebo notebookoch určených na tvorbu videa, grafiky a pod. Aj v prípade grafických kariet sa o trh delia najmä dvaja výrobcovia - NVIDIA a AMD. V herných notebookoch a notebookoch pre tvorcov obsahu nájdete väčšinou grafické karty GeForce GTX či RTX alebo Radeon RX, v mobilných pracovných staniciach zas NVIDIA Quadro či AMD FirePro.

Sprievodca nákupom notebooku MSI

7. ÚLOŽISKO: Ani gigabitov nie je nikdy dosť!

Na úložisko notebooku sa ukladajú všetky dáta – od nainštalovaných programov cez stiahnuté súbory až po dočasné dáta aplikácií. Moderné laptopy používajú najmä SSD disky, ktoré sú rýchlejšie (a všimnete si to už pri spúšťaní notebooku) a spoľahlivejšie ako tradičné HDD. Cena SSD diskov je však v porovnaní s rovnako veľkým pevným diskom vyššia. Pri herných notebookoch sa potom môžete stretnúť aj s ich kombináciou – hlavný systém je predinštalovaný na SSD disku a na ukladanie hier, ktoré často zaberajú veľa miesta slúži prídavný HDD. Najčastejšie sa pri notebookoch stretnete s 512 GB SSD úložiskom. V dnešnej dobe, dostupných a bezpečných cloudových riešení (to znamená, keď môžete mať väčšinu súborov bezpečne uložených na internete) je takýto priestor postačujúci. V prípade, že svoje súbory predsa len máte radšej na „fyzickom“ nosiči, je dobré k notebooku dokúpiť externý harddisk z našej ponuky.

Sprievodca nákupom notebooku MSI

8. OPERAČNÝ SYSTÉM: S Windowsom či bez?

64-bitová najnovšia verzia Windows je pri notebookoch MSI dnes už štandardom. Rozhodovať sa tak budete najmä medzi Windows 10 Home alebo Windows 10 Professional. Home verzia sa nachádza spravidla v zariadeniach na bežné použitie a v herných laptopoch, kde ako užívateľ nepotrebujete toľko nástrojov pre správu ako pri mobilných pracovných staniciach či biznis notebookoch, v ktorých zvyčajne nájdete Windows 10 Pro. V ponuke MSI tiež nájdete aj niekoľko modelov bez OS, v prípade, že uprednostňujete iné prostredie ako to od Microsoftu. 

Sprievodca nákupom notebooku MSI

9. BEZDRÔTOVÉ PRIPOJENIE: WLAN verzus WWAN

Notebooky MSI majú štandardne zabudovaný WLAN prijímač pre pripojenie k Wi-Fi a Bluetooth. Modernejšie notebooky a herné laptopy už podporujú Wi-Fi 6 (802.11ax) a niektoré tohtoročné modely dokonca najnovšiu Wi-Fi 6E, ktorá je o cca 30 % rýchlejšia ako bežná 802.11 ac. Keďže však rýchlosť Wi-Fi závisí aj od vášho poskytovateľa pripojenia a iných faktorov, štandardne vám 802.11ac na bežné prehliadanie internetu i sťahovanie súborov stačí, rýchlejšiu 802.11ax oceníte pri hraní hier či streamovaní.

Čo sa týka mobilného pripojenia, to sa od bezdrôtového pripojenia líši. Notebook musí byť tzv. WWAN ready a mať 3G, 4G a dnes už aj 5G LTE modul (prípadne sa dá dokúpiť samostatne). Túto technológiu majú v sebe najmä pracovné notebooky alebo biznis notebooky pre profesionálov na cestách, keďže jej hlavná výhoda spočíva v tom, že zostanete pripojený aj v pohybe na rozdiel od WLAN, ktorá je zväčša viazaná na konkrétnu oblasť. Notebook sa tak môže pripojiť kdekoľvek a odkiaľkoľvek podobne ako váš smartfón.

Sprievodca nákupom notebooku MSI

10. VÝBAVA NOTEBOOKU: Čo je štandard a čo nadštandard?

Bežnou výbavou notebookov MSI sú najmä reproduktory, webkamera či optická mechanika na CD a DVD nosiče. S rozmachom home office a herného streamovania sa začala webkamerám v notebookoch venovať väčšia pozornosť. V herných a biznis laptopoch MSI tak nájdete kamery s vyšším rozlíšením, svetelnosťou, redukciou šumu a ochranou súkromia – či už pomocou mechanického uzatvárania alebo softvérovej ochrany (nemusíte ich už teda prácne preliepať páskou). Pri reproduktoroch záleží hlavne na kvalite zvuku. V základných notebookoch sa používajú zväčša dva trojwattové reproduktory, pri drahších modeloch nájdete reproduktory aj od popredných výrobcov, v MSI najmä Dynaudio

DVD mechaniku už v moderných notebookoch nájdete len sporadicky. Na jednej strane je to spôsobené dostupnosťou rýchleho internetu a presunom dát, inštalačiek programov či hier do virtuálneho prostredia - cloudu (to znamená, že si ich pohodlne a rýchlo stiahnete z internetu). Na strane druhej aj čoraz kompaktnejšími rozmermi notebookov, pri ktorých by mechanika zbytočne navyšovala rozmery notebooku. Ak však predsa len ešte z nejakých dôvodov uchovávate súbory na CD či DVD, riešením je kúpa externej mechaniky, ktorá dnes už nie je vôbec drahou záležitosťou.

Samozrejmosťou je taktiež klávesnica. Jej podsvietenie je prvkom, ktorý sa vám na prvý pohľad môže zdať zbytočný, ale určite vám každý používateľ potvrdí, že je to perfektná vec, na ktorú si veľmi rýchlo zvyknete a nedáte na ňu dopustiť. Pri notebookoch na bežnú prácu stačí štandardné biele podsvietenie, ktoré vám uľahčí prácu v tme. Herní nadšenci ocenia farebné RGB podsvietenie a rôzne režimy, pri laptopoch MSI nielen na klávesnici, ale aj na šasi. Dôležité je tiež pozrieť sa na to, či klávesnica obsahuje numerickú časť – nepísaným pravidlom je, že laptopy s obrazovkou 15,6 a viac numerickú časť majú. Naopak, menšie zariadenia len zriedka. 

Čo sa týka zabezpečenia, žiadané sú čítačky odtlačkov prstov, ktoré sa z telefónov presunuli aj na notebooky a nájdete ich už aj pri lacnejších modeloch. Zväčša sú integrované do tlačidla napájania alebo vedľa klávesnice a nemusíte tak pri zapínaní systému zadávať heslo. Samozrejme, je tento spôsob aj bezpečnejší. Pracovné a biznis notebooky majú aj sloty na bezpečnostné zámky. Fungujú na rovnakom princípe ako zámky na bicykle a sú neoceniteľným pomocníkom, ak napríklad pracujete aj cestou vlakom či z internetovej kaviarne. Ochranu dát na HDD zas poskytuje tzv. TPM (Trusted Platform Metod). Je to šifrovací procesor a notebooky, ktoré sú ním vybavené tak ponúkajú oveľa vyššiu bezpečnosť dát. Ak teda pracujete s citlivými súbormi, cestujete a podobne, mali by ste sa presvedčiť, či váš notebook spĺňa aj prvky zabezpečenia. 

Sprievodca nákupom notebooku MSI

11. PORTY: Čo k notebooku pripojíte a čo nie?

Existuje mnoho typov portov, pravdou je, že nie všetky na laptopoch bežný užívateľ využije. Typickou súčasťou laptopov sú USB vo verzii 2.0 až 3.2 – čím vyššia verzia, tým vyššia prenosová rýchlosť. Dnes je už viac menej nutnosťou aj rýchle USB-C, ktoré s príchodom novších procesorov nahradili Thunderbolt 3 a Thunderbolt 4. Tie už podľa názvu zabezpečia najvyššiu prenosovú rýchlosť (napríklad pri prenose súborov z a do externých diskov). Pri moderných notebookoch sa ale často stáva, že jedno USB-C „zaberie“ nabíjačka notebooku, preto tento aspekt treba brať do úvahy a zistiť, či sa notebook nabíja cez USB-C alebo klasický konektor. Tiež je nutné, aby mal laptop aspoň jeden video port – HDMI či Display Port na pripojenie externého monitora (prípadne zastaralé VGA) a kombinovaný audio port na sluchádla/mikrofón. Pri drvivej väčšine notebookov je tiež samozrejmosťou LAN port na pripojenie internetu LAN káblom (nie cez wi-fi). Na druhej strane, ak by vám akýkoľvek port z akýchkoľvek dôvodov chýbal, na trhu je množstvo prepojovacích káblov, adaptérov a dokovacích staníc, ktoré rozšíria možnosti vášho laptopu.

Sprievodca nákupom notebooku MSI

12. BATÉRIA A ADAPTÉR: Koľko notebook vydrží bez nabíjačky

Ak budete notebook často využívať aj na cestách, respektíve ho často prenášať, je dobré zistiť si, akú má váš vybraný model batériu. S ňou totiž súvisí výdrž. Technológie aj v tomto smere pokročili a výdrž novej batérie u priemerného lacného notebooku sa pohybuje v hodinách, vysokovýkonné mobilné ultrabooky potom vydržia v plnom nasadení aj celý deň. Spravidla však viacčlánková batéria s vyššou kapacitou vydrží dlhšie. Pri adaptéry si všímajte najmä koncovku – ak je ňou USB-C musíte počítať s tým, že vám „obsadí“ jeden USB-C port pri každom zapojení do siete.

Sprievodca nákupom notebooku MSI

13. ROZMERY A MATERIÁL ŠASI: Na veľkosti (ne)záleží

Rozmery notebooku záležia najmä na vašej prefrencii a fakte, či budete laptop prenášať často. V takomto prípade siahnite po kompaktnejšom zariadení, musíte však zohľadniť prípadanú absenciu numerickej klávesnice či menšiu batériu. Aj väčší notebook však môže byť veľmi ľahký – záleží to totiž aj od použitých materiálov. Kým pri lacnejších verziách sa používajú najmä rôzne plastové zmesi respektíve hliník na kryt obrazovky, pri prémiovejších a drahších modeloch už je bežné aj celohliníkové telo či karbón.

Sprievodca nákupom notebooku MSI

14. ZÁRUKA: Ušetrí čas aj peniaze

Štandardné záruky pri notebookoch MSI sú na 2 roky typu Carry-in. To znamená, že ak sa vám počas dvoch rokov so zariadením niečo stane, je potrebné ho zaslať na opravu do autorizovaného servisu. Toto môžete riešiť buď cez nás ako predajcu, alebo priamo so servisom konkrétnej značky, čo vám ušetrí čas. Nadštandardné typy záruky sa dajú k notebookom so štandardnou zárukou dokúpiť aj samostatne a podľa našich skúseností sa často táto investícia v pár desiatkach eur oplatí. Okrem toho vám ale ponúkame aj mnoho servisných služieb po vypršaní záruky alebo pred prvým spustením nového notebooku MSI.

Sprievodca nákupom notebooku MSI

ZÁVER

Kúpa notebooku nemusí byť jednoduchá záležitosť a treba si dávať pozor na mnoho aspektov a zohľadniť mnoho faktorov využitia. Aj keď sú notebooky spotrebný tovar, predsa len ich veľa ľudí vníma ako investíciu na niekoľko rokov, preto výberu toho správneho zariadenia venujte náležitú pozornosť. V prvom rade si určite sumu, ktorú ste ešte ochotný za notebook MSI zaplatiť, účel na čo budete notebook využívať a potom to, či sa tieto dva aspekty nevylučujú.

Zohľadniť pri výbere by ste potom mali najmä:

 • ► typ procesora,
 • ► veľkosť a rozlíšenie displeja,
 • ► veľkosť, frekvenciu a dátovú priepustnosť operačnej pamäte,
 • ► typ grafickej karty,
 • ► veľkosť a typ pevného disku,
 • ► operačný systém,
 • ► možnosti bezdrôtového pripojenia a možnosť WWAN ready,
 • ► štandardnú a nadštandardnú výbavu notebooku ako je webkamera, podsvietená klávesnica či čítačka odtlačkov prstov,
 • ► typy portov,
 • ► kapacitu batérie a typ adaptéra,
 • ► rozmery notebooku a materiál, z ktorého je vyrobený,
 • ► záruku.

Ak by ste s výberom predsa len potrebovali poradiť, sme vám k dispozícii aj v našom eshope a veľmi radi poradíme pri kúpe notebooku od MSI tak, aby čo najlepšie splnil vaše predstavy a boli ste s ním spokojný na dlhý čas.